شرکت‌های مورد تایید شرکت نفت

به منظور ارائه خدمات و محصولات شرکت ها در صنایع نفت، گاز، پتروشیمی، پالایش و پخش فرآورده های نفتی لازم است این خدمات یا محصولات مورد ارزیابی و بررسی قرار گیرند. پس از بررسی تمام مشخصات مربوط به محصولات و شرکت، مجموعه مربوطه می تواند در لیست شرکت نفت (وندورلیست شرکت نفت) یا در اصطلاح عامیانه AVL شرکت نفت (Approved Vendor List) ارائه خدمت نماید. ورود به وندور لیست شرکت نفت این اجازه را به مجریان و پیمانکاران می دهد که در حوزه های گفته شده و همچنین صنایع دیگری همچون فولاد، مس، آلومینیوم، نیرو و … اقدام به فعالیت نموده و همچنین صاحبان صنایع گفته شده ملزم هستند جهت پیشبرد پروژه های خود از پیمانکاران دارای صلاحیت از همین لیست استفاده کنند.

بنابراین در وندور لیست شرکت نفت یا AVL شرکت نفت می توانید تمامی محصولات و شرکت های تامین کننده یا توزیع کننده را مشاهده کنید و جهت استعلامات مختلف از این لیست استفاده کنید. ممکن است در برخی از پروژه ها نیاز به لیست کوتاه تری از شرکت ها و محصولات داشته باشید تا روند انتخاب و ارزیابی سریعتر انجام گردد. معمولا این لیست کوتاه توسط کارفرما یا مشاوران ایشان به پیمانکاران ابلاغ شده و جهت استعلامات به کار خواهد رفت.

آیا می توان از شرکت هایی که داخل وندور لیست شرکت نفت نیستند در پروژه های نفت، گاز، پالایش و پخش پتروشیمی استفاده نمود؟

با توجه به صورتجلسه ای که در تاریخ 30 مرداد سال 1395 از طرف وزارت نفت جمهوری اسلامی منتشر شده است کلیه شرکت های اصلی و فرعی تابع باید پیمانکاران خود را از وندور لیست شرکت نفت انتخاب کنند و مطابق همین صورتجلسه انتخاب شرکت های پیمانکاری عرضه کننده کالا یا خدمات خارج از وندور لیست ممنوع می باشد.

همواره حساسیت پروژه های صنعتی نسبت به پروژه های شهری بیشتر بوده و شرکت های آتش نشانی و ایمنی که در زمینه صنعتی فعالیت دارند برای شرایط سخت تری آماده می شوند. شرکت ایمن پرتو آریا با حضور در پروژه های صنعتی و حساس نفت و گاز و ارائه راهکارهای مهندسی جهت بهینه‌سازی برای شرکت های عضو وندور لیست شرکت نفت تجربه خوبی در کارنامه حرفه ای خود ثبت کرده است. برای مشاوره در خصوص خدمات مهندسی ایمنی و آتش نشانی با شماره ۹۱۰۱۸۵۶۷-۰۲۱ تماس بگیرید.

شرکت‌های مورد تایید شرکت نفت ایران

اگر شرکت شما در یکی از چهار گروه زیر مشغول به ارائه خدمات یا عرضه کالا می باشد میتوانید در وندور لیست شرکت نفت از طریق سامانه تامین الکترونیکی کالای صنعت نفت ثبت نام کنید و در پروژه هایی که مرتبط با شرکت ملی نفت ایران، شرکت ملی گاز، شرکت ملی صنایع پتروشیمی و شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی باشند اقدام به فعالیت نمایید.

حوزه فعالیت شرکت های پیمانکاری:

 • تولید کنندگان داخلی
 • تامین کنندگان داخلی
 • تولید کنندگان داخلی که نماینده رسمی از تولید کنندگان خارجی هستند.
 • تامین کنندگان داخلی که نماینده رسمی از تولید کنندگان خارجی هستند.

هدف از ایجاد وندور لیست چیست؟

خریداران معتبر برای تهیه تجهیزات و خدمات خود از شرکت های تامین کننده کالا و خدمات، همواره سعی میکنند آنها را مورد ارزیابی فنی، ریالی، اعتباری و … قرار دهند تا بهترین پیشنهادات را داشته باشند. از این رو فهرستی موسوم به وندور لیست تهیه میکنند که شامل عرضه کنندگان معتبر به همراه لیست اقلام و تجهیزات ارائه شده باشد. بنابراین در شرایطی که یک شرکت قصد تهیه کالا یا خدماتی را داشته باشد به راحتی و در کمترین زمان میتواند به این شرکت ها دسترسی پیدا کند. در پی همین روند، وزارت نفت اقدام به تهیه لیستی از تامین کنندگان و تولید کنندگان نموده است و با عنوان وندور لیست شرکت نفت یا لیست بلند شرکت نفت در وبسایت خود منتشر نموده است.

از اهداف دیگری که میتوان از انتشار وندور لیست شرکت نفت برشمرد:

 • شفاف سازی معاملات
 • تبیین استانداردها برای ورود شرکت های معتبر و جداسازی شرکت های نامعتبر
 • شفاف سازی امور مربوط به قراردادها و انتخاب پیمانکاران
 • امکان رتبه بندی و تحلیل فرآیندهای مناقصه و نظارت بر آن
 • حمایت از تولیدکنندگان داخلی
 • اهمیت دادن به حساسیت تجهیزات و خدماتی که در صنایع نفت، گاز، پالایش و پخش پتروشیمی مورد استفاده قرار میگیرند.
 • به کار گیری تجربیات و ارزیابی های وزارت نفت توسط صنایع دیگر

نحوه ثبت نام در وندور لیست شرکت نفت

مراحل ثبت نام جهت خود اظهاری و عضویت در فهرست بلند منابع واحد دستگاه مرکزی وزارت نفت:

 • مراجعه به سایت ایران کد جهت ثبت نام و دریافت کد ۵ رقمی برای شرکت (اجباری) و کد ۱۶ رقمی برای محصول.
 • مراجعه به سایت شرکت فاوا نفت صبا کیش به نام سامانه درخواست گواهی الکترونیکی نفت جهت دریافت گواهی امضاء الکترونیکی و توکن امنیتی (TOKEN). (در صورت نیاز به اطلاعات بیشتر جهت دریافت توکن با مرکز خدمات کاربران با شماره‌ ۶۱۶۲۳۳۰۰-۰۲۱  تماس حاصل فرمایید.)
 • نصب و راه‌اندازی توکن امنیتی برای دسترسی به پرسشنامه های خود اظهاری موجود در سامانه تامین الکترونیکی کالای صنعت نفت.
 • مطالعه دقیق راهنمای تامین کنندگان در سربرگ راهنمای تامین کننده، مطالعه سوالات متداول منابع و نهایتا ورود به سامانه تامین کالا جهت طی مراحل خود اظهاری از طریق سامانه تامین الکترونیکی کالای صنعت نفت.
 • براي ثبت نام منابع سازنده خارجی و تامین­‌کننده خارجی در سامانه، باتوجه به دستور مؤکد وزیر محترم نفت مبنی بر انجام معاملات فقط از طریق نماینده ایرانی و یا شعبه سازنده خارجی در داخل کشور ایران، نماینده و یا شعبه ایرانی آن شرکت­ها می‌بایست مراحل بالا را همانند سایر منابع طی نموده و پس از ورود به سامانه تامین الکترونیکی کالای صنعت نفت، پرسشنامه غیرسازندگان را در کارتابل خود تکمیل و سایر مستندات و اطلاعات محصولات سازنده خارجی را در پرسشنامه مذکور بارگذاری و ثبت نهایی نماید تا مراحل ارزیابی و تائید صلاحیت توسط دستگاه مرکزی صورت پذیرد.
 • پس از تکمیل خود اظهاری و ثبت نهایی پرسشنامه در سامانه تامین الکترونیکی کالای صنعت نفت، منابع جهت انجام فرآیند ارزیابی صلاحیت و اضافه شدن به فهرست بلند منابع واحد دستگاه مرکزی وزارت نفت (AVL) به کمیته های فنی بازرگانی دستگاه مرکزی ارجاع خواهند شد.
گروه‌های کالایی اصلی کاربردی در صنعت نفت

چه کالاهایی میتوانند در وندور لیست محصولات شرکت نفت ثبت شوند؟

برای شرکت های بازرگانی که تجهیزات و کالاهای مرتبط با شرکت های نفت، گاز، پالایش و پخش پتروشیمی را ارائه میدهند ورود به وندور لیست شرکت نفت یک مزیت و در سالهای اخیر یک الزام محسوب میگردد. بنابراین نیاز است تا محصولات خود را در این لیست ثبت و پس از پیمودن مراحل ثبت نام آنها را از طریق همین لیست به شرکت های زیر مجموعه وزارت نفت و سایر صنایع وابسته بشناساند. سامانه تامین الکترونیکی کالای نفت گروه های کالایی اصلی کاربردی در صنعت نفت را ارائه کرده است که هر کدام از آنها کد مربوط به خود را دارند و این کد در مراحل ثبت نام بسیار ضروری است.

جدول زیر کد مربوط به گروه های کالایی مرتبط با صنعت نفت را مشخص نموده است. فایل گروه های کالایی اصلی کاربردی در صنعت نفت pdf را از اینجا دانلود کنید.

شرکت ایمن پرتو آریا با حضور فعال در پروژه های صنعتی و ارائه خدمات ایمنی و آتش نشانی در پروژه های صنعت نفت، پتروشیمی و پالایشگاهی توانسته است تجربه خوبی در پروژه های حساس مخصوصا پروژه هایی که نیاز به وندور لیست شرکت نفت دارند کسب کند. برای مشاوره در خصوص تجهیزات و خدمات ایمنی و آتش نشانی با شماره ۹۱۰۱۸۵۶۷-۰۲۱ تماس بگیرید.

دانلود وندور لیست شرکت نفت

جهت دانلود وندور لیست شرکت نفت با فرمت های PDF و EXCEL آخرین ویرایش (9 اسفند 1401) از طریق لینک های زیر اقدام کنید.

وندورلیست وزارت نفت

وندور لیست شرکت نفت pdf

سوالات متداول درمورد ثبت نام در وندور لیست شرکت نفت

پرسش و پاسخ درباره ثبت نام در سامانه تامین الکترونیکی کالای صنعت نفت

1- نحوه ورود و ثبت نام در وندور لیست وزارت نفت:

پاسخ : 1- تهیه ایران کد.

         2-  ثبت نام آنلاین و تهیه توکن.

         3-  ورود به سایت ep.mop.ir برای خود اظهاری در سامانه تامین کالای وزارت نفت.

2- نحوه دریافت ایران کد:

پاسخ : از طریق سایت ایران کد اقدام نمائید.

3- نحوه دریافت توکن:

پاسخ : از طریق سایت www.oict.ir اقدام نمائید.

4- نحوه استفاده از توکن جهت ثبت نام در سامانه:

پاسخ : این ابزار به شکل یک فلش است که نرم‌افزار امنیتی سامانه روی آن نصب شده است، با اتصال به یک کامپیوتر که به اینترنت وصل است، توکن را نصب کنید و سپس وارد سامانه شوید. در صورت وجود هر گونه مشکل، با مرکز پاسخگویی اداره فناوری اطلاعات با شماره ۶۱۶۲۳۳۰۰-۰۲۱ تماس حاصل فرمائید.

5- شرکت های سازنده خارجی:

در حال حاضر امکان ثبت نام مستقیم منابع خارجی در سامانه وجود ندارد ولی مطابق بخشنامه وزیر محترم نفت در صورت داشتن نماینده رسمی و یا تاسیس شعبه در داخل کشور، نماینده یا شعبه با مراجعه به سایت ep.mop.ir در سامانه کالای وزارت نفت با تکمیل پرسشنامه تامین کنندگان، خود اظهاری نموده و مستندات نمایندگی آن شرکت خارجی را در پرسشنامه خود پیوست نماید. همچنین در قسمت فهرست محصولات در بخش شرح محصول ، لیست محصولات آن شرکت خارجی را با ذکر برند و به عنوان غیر ­سازنده درج نماید.

6- نحوه اطلاع از وجود یک شرکت در فهرست AVL:

         الف: یک فیلد قابل جستجو در سایت ep.mop.ir، در سر برگ فهرست بلند وجود دارد، که با استفاده از شناسه ملی یا ایران کد قابل جستجو است.

         ب: در سامانه ep.mop.ir فهرست شرکت های سازنده داخلی و خارجی مورد تائید در سر برگ ‌«فهرست بلند» قابل دانلود است.

7- ارزیابی صلاحیت منابع:

بر اساس زمینه فعالیت هر منبع (محصول) به یکی از کمیته های فنی بازرگانی چهار شرکت اصلی ( نفت، گاز، پالایش و پخش و پتروشیمی) ارجاع میشود و بر اساس خود اظهاری در سامانه و اسناد و مدارک و بازدید از دفتر کار و یا کارگاه مربوطه، ارزیابی و رتبه بندی نتیجه آن به اداره کل نظام تامین و تجاری سازی فناوری اعلام میگردد.

8- ویرایش اطلاعات تکمیل شده قبلی در سامانه با وجود به روز رسانی توکن:

این اطلاعات با توجه به وضعیت ارزیابی منبع و با تشخیص کمیته های فنی بازرگانی در صورت ارسال رفع نقص برروی کارتابل منابع، قابل ویرایش خواهد بود و همچنین برای منابعی که مراحل ارزیابی آن ها پایان یافته و امتیاز دهی و تایید نهایی شده اند قابلیت ویرایش و افزودن محصولات جدید به صورت اصلاحیه در سامانه اعمال گردیده است.

9- مغایرت اطلاعات عمومی شامل آدرس، تلفن، فکس، ایمیل و وبسایت شرکت های سازنده و غیر سازنده با اطلاعات منتشر شده در وندور لیست:

منبع با توکن خود مجددا وارد کارتابل در سامانه ep شود و اطلاعات عمومی خود را در بخش پروفایل ویرایش و تکمیل نموده و مجددا ثبت نماید. این تغییرات در به روز رسانی هفتگی سامانه اصلاح خواهد شد.

10- مغایرت اطلاعات تخصصی شامل محصولات، شناسه ملی و یا نام شرکت های سازنده و غیر ­سازنده با اطلاعات منتشر شده در فهرست بلند:

مکاتبه با اداره کل نظام تامین و تجاری سازی فناوری (۸۸۹۲۵۰۰۲-۰۲۱) و مطرح نمودن مغایرت ها و ارجاع از سوی دستگاه مرکزی به کمیته فنی بازرگانی مربوطه جهت ارزیابی مجدد و اصلاح آن.

سوالات متداول درمورد ثبت نام در وندور لیست شرکت نفت

 

پرسش و پاسخ درباره ثبت نام در سامانه تامین الکترونیکی کالای صنعت نفت

۱. نحوه ورود و ثبت نام در وندور لیست وزارت نفت:

پاسخ : ۱. تهیه ایران کد.

         ۲.  ثبت نام آنلاین و تهیه توکن.

         ۳. ورود به سایت ep.mop.ir برای خود اظهاری در سامانه تامین کالای وزارت نفت.

۲. نحوه دریافت ایران کد:

پاسخ : از طریق سایت ایران کد اقدام نمائید.

۳. نحوه دریافت توکن:

پاسخ : از طریق سایت www.oict.ir اقدام نمائید.

۴. نحوه استفاده از توکن جهت ثبت نام در سامانه:

پاسخ : این ابزار به شکل یک فلش است که نرم‌افزار امنیتی سامانه روی آن نصب شده است، با اتصال به یک کامپیوتر که به اینترنت وصل است، توکن را نصب کنید و سپس وارد سامانه شوید. در صورت وجود هر گونه مشکل، با مرکز پاسخگویی اداره فناوری اطلاعات با شماره 02161623300 تماس حاصل فرمائید.

۵. شرکت های سازنده خارجی:

در حال حاضر امکان ثبت نام مستقیم منابع خارجی در سامانه وجود ندارد ولی مطابق بخشنامه وزیر محترم نفت در صورت داشتن نماینده رسمی و یا تاسیس شعبه در داخل کشور، نماینده یا شعبه با مراجعه به سایت ep.mop.ir در سامانه کالای وزارت نفت با تکمیل پرسشنامه تامین کنندگان، خود اظهاری نموده و مستندات نمایندگی آن شرکت خارجی را در پرسشنامه خود پیوست نماید. همچنین در قسمت فهرست محصولات در بخش شرح محصول ، لیست محصولات آن شرکت خارجی را با ذکر برند و به عنوان غیر ­سازنده درج نماید.

۶. نحوه اطلاع از وجود یک شرکت در فهرست AVL:

         الف: یک فیلد قابل جستجو در سایت ep.mop.ir، در سر برگ فهرست بلند وجود دارد، که با استفاده از شناسه ملی یا ایران کد قابل جستجو است.

         ب: در سامانه ep.mop.ir فهرست شرکت های سازنده داخلی و خارجی مورد تائید در سر برگ ‌«فهرست بلند» قابل دانلود است.

۷. ارزیابی صلاحیت منابع:

بر اساس زمینه فعالیت هر منبع (محصول) به یکی از کمیته های فنی بازرگانی چهار شرکت اصلی (نفت، گاز، پالایش و پخش و پتروشیمی) ارجاع میشود و بر اساس خود اظهاری در سامانه و اسناد و مدارک و بازدید از دفتر کار و یا کارگاه مربوطه، ارزیابی و رتبه بندی نتیجه آن به اداره کل نظام تامین و تجاری سازی فناوری اعلام میگردد.

۸. ویرایش اطلاعات تکمیل شده قبلی در سامانه با وجود به روز رسانی توکن:

این اطلاعات با توجه به وضعیت ارزیابی منبع و با تشخیص کمیته های فنی بازرگانی در صورت ارسال رفع نقص برروی کارتابل منابع، قابل ویرایش خواهد بود و همچنین برای منابعی که مراحل ارزیابی آن ها پایان یافته و امتیاز دهی و تایید نهایی شده اند قابلیت ویرایش و افزودن محصولات جدید به صورت اصلاحیه در سامانه اعمال گردیده است.

۹. مغایرت اطلاعات عمومی شامل آدرس، تلفن، فکس، ایمیل و وبسایت شرکت های سازنده و غیر سازنده با اطلاعات منتشر شده در وندور لیست:

منبع با توکن خود مجددا وارد کارتابل در سامانه ep شود و اطلاعات عمومی خود را در بخش پروفایل ویرایش و تکمیل نموده و مجددا ثبت نماید. این تغییرات در به روز رسانی هفتگی سامانه اصلاح خواهد شد.

۱۰. مغایرت اطلاعات تخصصی شامل محصولات، شناسه ملی و یا نام شرکت های سازنده و غیر ­سازنده با اطلاعات منتشر شده در فهرست بلند:

مکاتبه با اداره کل نظام تامین و تجاری سازی فناوری (۸۸۹۲۵۰۰۲-۰۲۱) و مطرح نمودن مغایرت ها و ارجاع از سوی دستگاه مرکزی به کمیته فنی بازرگانی مربوطه جهت ارزیابی مجدد و اصلاح آن.

0 دیدگاه

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *